czwartek, 4 lipca 2013

Most


Zwodzony Most w Małych Swornegaciach

To cudo techniki jest mostem zwodzonym dwu klapowym oddanym do użytku 10 maja 2013 r przez Pana Marszałka Województwa Pomorskiego. Wybudowany został z funduszy europejskich i Gminy Chojnice, Miasta Chojnice i Powiatu Chojnickiego szacowany koszt 5,1 mln zł i jest częścią "Kaszubskiej Marszruty" (ścieżki rowerowe w powiecie chojnickim). Budowa tego mostu miała również ułatwić przepłynięcie żeglarzom z Jeziora Charzykowskiego na Jezioro Długie i Karsińskie bez zwijania masztu. Jedyny mankament to zakaz używania silników spalinowych wpływając na drugą stronę mostu Jezioro Karsińskie (strefa ciszy) dopuszczalne jest używanie silników elektrycznych lub machanie wiosłami aby przeprawić żaglówkę. Problem znika przeprawiając się z Karsińskiego na Charzykowskie tutaj można ryczeć silnikami spalinowymi. Ten cud techniki ostatnio sprawia spore problemy bo klapy strajkują powodując że jednak się nie podnoszą. Ekspert stwierdził ze wina jest rygli blokujących klapy i nie chcą się schować, bo klapy są ustawione pod skosem do siebie - wiem że to skomplikowane ale taki tekst ukazał się w mediach. Wina pośrednia samochody po tym moście jeżdżą za szybko. Przez Małe Swornegacie wolno jechać zgodnie ze znakiem drogowym 40 km/h (most leży w granicach wsi), a teraz rozumiem po tej awarii ażeby most sprawnie działał to od 5 - 10 km/h. Rowery zapewne to ograniczenie też będzie dotyczyło, bo rekordziści potrafią wykręcić 50 km/h. Ciekawe jak szybko jezdzili w Średniowieczu po moście zwodzonym na Zamku Krzyżackim w Malborku że tam jednak działał sprawnie - karoce miały też tam ograniczenia prędkości ?. Czy fornale przepychali je wolniutko, a konie przeprowadzali po zdjęciu metalowych podków ? Przypuszczam że jakby ten most budowali inżynierowie obecni, to Malbork zdobytoby zaraz po oddaniu do użytku przez Kontura. Osobiście obawiam się żeby po roku się nie zawalił, bo wypadną sworznie mocujące klapy do podstawy, powód żaglówki za szybko przepływają przy podniesionym moście.
Godziny podnoszenia klap mostu do góry, droga staje się nieprzejezdna w Małych Swornegaciach (Zaznaczam gwarancji nie ma że się podniesie do góry, szybciej opadnie - mówię o klapach mostu)
1. 9.00 - 9.20
2.12.00 - 12.20
3. 16.00 - 16.20
4. 19.00 - 19.20
Piękny most tylko że za młodu już impotent, czym starszy to dolegliwość zapewne może postępować jeszcze bardziej - liczę że szybko jakiś "doktor" inżynier go wyleczy dla dobra nas wszystkich.
Most stoi w Małych Swornegaciach, Powiat Chojnicki, Gmina Chojnice, Województwo Pomorskie.
Na drodze powiatowej nr.2624G oddalony 15 km od Chojnic.Most jest atrakcją turystyczną i zgadzam się z tym twierdzeniem w 100 %.
Na stronie www.powiat.chojnice.pl jest zakładka "Aktualny widok mostu w Małych Swornegaciach" - obraz z kamery internetowej zamontowanej na mocie - polecam.

Pozdrawiam Andrzej Kobus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz