czwartek, 11 lipca 2013

Józef Chełmowski

Zdjęcie: www.ckibbrusy.pl

Zmarł Pan Józef Chełmowski (1934 - 2013)

Józef Chełmowski urodził się 26 lutego 1934 r w Brusach - Jagliach. Całe życie związany z Brusami, gdzie mieszkał i tworzył. Wspaniały człowiek z pasją i był bardzo otwarty na ludzi i kochający przyrodę.Był rodowitym Kaszubą, a jego życiowym i artystycznym królestwem były Brusy - Jaglie. Znali go wszyscy, wystarczyło zapytać gdzie mieszka Pan Józef - tam przy Chacie Kaszubskiej w Jagliach taki fajny kolorowy dom i ogród z pasieką tam mieszka. Pan Józef Chełmowski należał do najwybitniejszych artystów ludowych. Jego dzieła to obrazy na szkle i na płótnie,rzeźbił, robił symboliczne kapliczki, szopki bożonarodzeniowe, instrumenty czy nawet zabawki.Dziełem jego życia jest płótno "Apokalipsa" o długości 55 metrów na dzień dzisiejszy do obejrzenia w zbiorach Muzeum Zachodnio - Kaszubskiego w Bytowie.Twórca trzech rzezb na Ołtarz Papieski w Sopocie na pielgrzymkę Jana Pawła II.
Jego dzieła wystawiają muzea:
- Muzeum Zachodnio - Kaszubskie w Bytowie
- Muzeum Etnograficzne w Toruniu
- Muzeum Narodowe w Gdańsku
- Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
- Muzeum Historyczno - Etnograficzne w Chojnicach

- 1995 roku otrzymał w Warszawie nagrodę im. Oskara Kolberga
- 1996 roku Klub Studencki Pomerania uhonorował go Medalem Stolema
- 1998 roku Uchwałą Rady Miejskiej w Brusach Nr.XXXV-206/98 z dnia 30.01.1998 r otrzymał tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta i Gminy Brusy.
- 2004 roku Został laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii "Kultura Regionalna" przyznanej przez Samorząd Województwa Pomorskiego.
- 2006 roku za wieloletnią pracę twórczą i zasługi dla kultury ludowej, został odznaczony przez Ministra Kultury i Sztuki Srebrnym Medalem Gloria Artis.
- Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy - w latach 1996,2008,2013
- Ostatnio w marcu 2013 r Chojnicka Kapituła "Dokonań Roku 2012" doceniła go przyznając Nagrodę Specjalną.

Zmarł w wieku 79 lat w sobotę 6 lipca 2013, a pogrzeb odbył się we wtorek 9 lipca 2013 r w Kościele pw. Wszystkich Świętych a pochówek na Cmentarzu Parafialnym w Brusach.Tłumy żegnały Pana Józefa oraz władze samorządowe. Przytoczę słowa Księdza Prałata Zdzisława Wirwickiego podczas mszy:
"To, że jest nas tak wielu, świadczy o tym jakiego człowieka żegnamy. Odszedł od Nas, człowiek głębokiej wiary, syn tej ziemi, który swoim życiem i pracą sławił jej piękno, nie tylko w naszej ojczyźnie".

Słowa mowy pożegnalnej na cmentarzu Pana Burmistrza Brus Witolda Ossowskiego:
"Drogi Panie Józefie, dziękujemy Tobie za to że byłeś i zostaniesz wielkim ambasadorem naszej bruskiej ziemi i całych Kaszub. Zapewniamy Cię, że dołożymy wszelkich starań aby pamięć o Tobie trwała, aby Twoje muzeum nadal tętniło życiem"

W 2008 roku został wydany album "Józef Chełmowski" nakładem Muzeum Zachodnio - Kaszubskiego w Bytowie i Urzędu Gminy Brusy. Teksty w albumie przetłumaczone na język angielski i niemiecki. Album zawiera ponad 100 zdjęć, a Józef Chełmowski pokazany jest przy pracy, można dowiedzieć się o jego życiu prywatnym i artystycznym i jego twórczości. Album dostępny w internetowej księgarni "Kaszubska Książka". Na zdjęciu u góry Pan Józef Chełmowski z tym właśnie albumem.

Odszedł artysta ludowy, kochający swoje miejsce na ziemi Brusy - Jaglie i Kaszuby - Mistrz Józef Chełmowski.
Jak sam mawiał: "Kto dziś zastanawia się nad czasem,nad wiecznością ? - Każdy tylko mówi, nie mam czasu i tyle."

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci" - Wisława Szymborska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz