piątek, 29 stycznia 2016

Monarchia czy demokracja ?

Zastanawiam się po ostatniej sesji Rady Miasta Chojnice, czy żyjemy w ustroju monarchistycznym. Zawsze myślałem że w ustroju demokratycznym, ale teraz nabrałem wątpliwości.Powodem moich rozterek są słowa Pana Burmistrza "20 lat w tym siedzę i nie widzę możliwości żebyście mnie zastąpili".Sprawowanie urzędu czyli pospolicie mówiąc panowanie trwa do śmierci, bo ten smutny wątek pojawił się w jego wypowiedzi na tej sesji. Nie zdmuchniecie mnie bo za długo w tym siedzę to rozumiem że abdykacji Pan Burmistrz także nie przewiduje pozostaje detronizacja.Jak by się dokładnie przyjrzeć wystrojowi sali obrad, wielkie drzwi i piękne ozdobne krzesła i stoły faktycznie godne są monarchy.Dodam do tego że Chojnice mają Staż Miejską, czyli zbrojną formację stojącą na straży bezpieczeństwa panującego i jego dworu to mamy komplet. Tylko czy należy od 28.01.2016 r mówić do Pana Burmistrza Jego Wysokość. Jako zwykły obywatel Chojnic nie chciałbym popełnić gafy i czuć się niezręcznie.Zresztą oświadczył że on się czuje jedynym reprezentantem swoich poddanych którzy ośmielili się pójść oddać swój głos w Referendum.Dziwi go bardzo że opozycja jak i Komitet Referendalny przypisują sobie bezprawnie tytuł reprezentanta przypisany jemu i tylko jemu.Zachowanie radnych opozycji skojarzyło mu się z teatrem, no to zagrano spektakl godny monarchy.Trochę blado w tym przedstawieniu zagrał Przewodniczący RM, który nie dopuścił do głosu jednego z obywateli miasta, który zgłosił taką chęć przed sesją.Proste i zwięzłe wyjaśnienie załatwiło tą sprawę "Nie zgadzam się mam do tego prawo".Władza ma prawo tylko pytanie gdzie ma to prawo,no może w mocno przyciemnionym miejscu, gdzie słońce nie dochodzi.Opozycja dostała jeszcze jedną burę bo nie chodzi do Pana Burmistrza w pokłony, tylko wyciąga "królika z kapelusza na sesji" a tego robić nie wolno.Sztuczki magiczne i pokazy iluzjonistyczne są zakazane i jest to niegodne takiego miejsca. Troszeczkę powiało grozą w momencie głosowania nad wnioskiem, czy dopuścić do głosu wspomnianego mieszczanina. Okazało się że wniosek poparło i tu uwaga i tu szok ! 4 radnych, a wiadomo że opozycja to 2 radnych.Burmistrz od razu na sesji skorzystał z prawa łaski i publicznie wybaczył 2 swoim radnym, mówiąc że wszystko jest jest w tonacji miód malina.Na koniec wybaczył wszystkim i że do nikogo jak zawsze zresztą nie czuje urazy i że nie jest pamiętliwy i pokazał że ma gest i to jaki.Ogólnie wyszło z jego tyrady że jest nieomylny,reformatorski i nikogo nie rozumie chociaż się mocno stara.Dało się zauważyć takie twórcze poirytowanie oraz wzburzenie które zawsze dane jest władcom, a które ośmielił się hamować Przewodniczący RM. Może powodem tego było zbyt wolny przepływ informacji w formie instrukcji spisanej na kartce papieru dla podwładnego.

Ps. Pamiętam jak zniechęcał ludzi do nie wzięcia udziału w Referendum, już wtedy były to oznaki kierowania się w kierunku ustroju monarchistycznego.Objęcie tronu nastąpiło w wyniku wyborów demokratycznych i panowanie trwa prawie 20 lat. Obecnie doświadczamy spokojnego przejścia z demokracji do monarchii.Z moich ostatnich obserwacji wynika że to będzie monarchia absolutna.

4 komentarze:

 1. Straż Miejska to nie jest "zbrojna formacja", gdzie ty widziałeś u nich broń?

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tam oj tam! Czepiasz się pierdół. Zbrojna jest, bo bo ma środki represji, żeby obywatela przywołać do porządku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Andrzeju, gratuluję ciętej riposty i interesujących przemyśleń co do zagrażającemu nam realnie, a może nawet już wcielonemu w życie chojnickiemu systemowi monarchistycznemu. Na miejscu Pana Burmistrza sama miałabym wahania, czy - mimo wszystko podążać za demokracją, jak to mamy zapisane w unijnym prawie, czy też zrobić mały skok w bok i ogłosić się wszechwładnym uzurpatorem. Gra warta świeczki, co by nie było... ;o) Pozdrawiam!
  Marzenna Osowicka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Marzenno Pan Burmistrz w swojej wypowiedzi niestety zlekceważył wyborców.Decyzję o tym kto zostanie Burmistrzem, Wójtem czy Radnym jest w ich rękach.Odniosłem takie wrażenie jakby Pan Burmistrz, chciał nam wszystkim powiedzieć że w Chojnicach może wszystko.Nie widzi możliwości żeby można było go zdmuchnąć !
   Dziękuję i Pozdrawiam.

   Usuń