środa, 7 stycznia 2015

Filia

Pani Burmistrz Czerska Jolanta Fierek walczy o utworzenie fili Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Chojnicach. Widać że na samym starcie sporo będzie musiała wydać, aby go utworzyć. Cel szczytny urząd ma być bliżej petenta, bo kto nie rejestrował samochodu - wszyscy. Spraw z rejestracją w Starostwie Chojnicach to 1/4 mieszkańców Miasta i Gminy Czersk.Ale żeby nie było tak dobrze, to zaczynają się schody. Jak obliczył Pan Starosta Chojnicki samo utworzenie takiej filii to 300 tysięcy złotych. Normalnie wyposażenie tej fili będzie strasznie drogie, żeby nie powiedzieć bardzo drogie. Może Pan Starosta pomylił się co do pomieszczenia w którym mają być przyjmowani interesanci, gdzie załatwia swoje sprawy zwykły Iksiński. Może myśli że w filii w Czersku będą wyłącznie rejestrować swoje samochody najbogatsi i chce tym pomieszczeniom nadać odpowiedni blask i przepych. Być może Starostwo znowu zrobi szczegółową  specyfikację jak na swój służbowy samochód , tylko że teraz dotyczący pomieszczeń i tak na przykład:
- ściany we włoskim marmurze
- meble z epoki Ludwika XVI
- perskie dywany itd
Z tego co się nie mylę to wolne są pomieszczenia  po zlikwidowanej Staży Miejskiej, tak samo i podstawowy sprzęt to więc w czym problem. Chyba chodzi o to żeby ta filia powstała jak najmniejszym kosztem. Pan Starosta sam podobno w swoim budżecie Starostwa Chojnickiego na 2015 r zakłada oszczędzanie, a już koszty powstania filii w Czersku traktuje jakby podrzucał "kukułcze jajo". Lecz te koszty obciąża budżet Miasta i Gminy Czersk to co tam można sobie pozwolić na rozrzutność. Policzył że roczny koszt działania takiej filii to 200 tysięcy złotych (pensje i cała reszta). Normalnie dwóch pracowników będzie uzyskiwać roczny dochód po 80 tysięcy złotych i zostaje 40 tysięcy na pochodne rzeczy. Przychodząc do urzędu każą nam za wszystko płacić (znaczki skarbowe itd) a i tak jadą na minusie i trzeba dokładać z budżetu - to bardzo ciekawe !. Chcę zaznaczyć że utworzenie stanowiska Etatowego Członka Zarządu Powiatu Chojnickiego w 4 letniej kadencji to będzie też wydatek 500 tysięcy złotych. Stanowisko nikomu niepotrzebne i stworzone na siłę, a filia odwrotnie potrzebna i ułatwiająca załatwienie spraw tysiącom osób.Zrozumieć to trudno, ale to są Polskie realia życia codziennego. Wydaje mi się że trochę się chce zniechęcić Panią Burmistrz Czerska, żeby zrezygnowała z tego pomysłu a nic tak dobrze nie zniechęca jak wydawanie pieniędzy ze swojego budżetu.Jakby tego było mało to nadzór nad Wydziałem Komunikacji ma Etatowy Członek Zarządu czyli były już Burmistrz Czerska Pan Marek Jankowski.
Trzymam kciuki za Panią Burmistrz żeby się udało utworzyć filię w Czersku, wydaje mi się że będzie ciężko, istnieją wyraźne przesłanki że będzie to droga usłana cierniami.
Panie Boże dodaj sił proszącym w tej słusznej sprawie oraz spraw aby decydujący okazali mądrość i poszanowanie dla zwykłych ludzi i nie kierowali się egoizmem abo jeszcze czym gorszym.

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz